2016. november 29., kedd

Karácsonyi visszaszámláló

Vasárnap délután volt egy kis időm, és neki tudtam állni ennek a visszaszámlálónak. Tervezgettem pár napja, nagyjából össze is ált a fejemben, és a végeredménnyel nagyjából elégedett is vagyok.
Mivel nem kellett alapozni, festegetni, viszonylag rövid idő alatt elkészült.
Az alap egy natur, kb. 2 cm vastag falap, amitvelözőleg már megcsiszoltam, portalanítottam.
Erre dekupázs technikával került fel a kép (mert sajna nincs színes lézernyomtatóm). Ezt a szalvétát már őrizgettem egy ideje, most végre felhasználtam.
A szöveget transzferáltam, a számokat kinyomtattam és körbevágtam.
Miután megszáradt a dekupázs és a transzfer lelakkoztam. A hópihéket egyszerű lyukasztóval készítettem, és belenyomtam a nedves lakkba. Ezután a pihék tetejét lelakkoztam, így a két lakk réteg között szépen rögzültek.
Felragasztottam pisztollyal a csipeszt, és lényegében el is készült a tábla.
Kicsit nosztalgikus hangulatú a kép, de nekünk nagyon tetszett a végeredmény.
Még annyit fűznék hozzá, higy direkt nem festettem az alapot, meg akartam hagyni a fa natúr jellegét.

2016. november 27., vasárnap

Jégvarázsos torta

Fannikánk a napokban töltötte a harmadik születésnapját, Neki készítettem ezt a tortát.
Már nyár óta várta a születésnapját, nagy izgalom övezte az egész eseményt.
Sajnos én pont lebetegedtem, csúnya ügy volt, már azt hittem kútba esnek a terveink. De szerencsére addigra kicsit jobban lettem, így nagyjából a terveink szerint alakult minden.
A torta alapja egyszerű kakaós piskóta, a receptjét már megosztottam néhány bejegyzéssel ezelőtt. Kettő piskóta karikát sütöttem, a nagyobb 10 tojásos, a kicsi 6 tojásos piskóta. A krém dupla adag csokis krém, ennek a leirását is megtaláljátok lentebb.
Megkentem a félbevágott nagyobb piskótát, a tetejét is, rátettem a kicsi tortalap alját. Azt is megkentem, rá a tetejét, azt is megkentem. Körbekentem a széleit.
Ezután tejszinhabbal körbe kentem mindenhol.
A maradék habot megszineztem kék ételfestékkel. A torta tetejére tettem a jégvarázsos ostyalapot, amit rögtön körbe díszítettem a kék habbal. Így nem pöndörödik a széle.
Körbe díszítettem a tortát a kék habbal, tettem rá mini marcipán virágokat és lepkéket.
Másnap reggel beleszúrtam a gyertyát és a tüzijátékot.
Fanninak nagyon tetszett, mindenkinek mesélte hogy emeletes hercegnős tortát kapott.

Adventi "koszorúnk", adventi boxunk

Idén az adventi időszakra nem koszorút készítettem, hanem boxot. Már tavaly is játszottam a gondolattal, de nem volt meg hozzá minden alapanyagom. Idén azonban úgy alakult, hogy sikerült elkészítenem az elképzelésem szerint.
Szerencsém is volt, mert a férjem a szalagfűrészét állítgatta, és eközben vágott vele vékony falapokat. És a drága ember rögtön rám gondolt, és nekem adta őket.
Némi idő után kitaláltam hogy mit szeretnék belőle készíteni, kirajzoltam az elképzelést és dekopír fűrésszel a férjem kivágta nekem (mert ilyen rendes ember).
Csiszoltam, festettem, lakkoztam csillámoztam, és összeállítottam a dobozt. A fenyővel ugyanígy jártam el. A szivet festettem, lakkoztam, transzfer technikával készítettem rá feliratot.
A dobozba vágtam hungarocell alapot, erre rögzítettem a tuja ágakat, gyertyákat, díszeket.
Az angyalkát tavaly készítettem porcelángyurmából.
Szóval ilyen lett. Nekem nagyon tetszik, és idén a férjem is megdicsérte.
És ma eljött advent első vasárnapja, meggyújtjuk az első gyertyát.

2016. november 14., hétfő

Adventi koszorú kicsit másképp

Tavaly az adventi időszak kezdetén több dologba belekezdtem. Mivel "több szálon futottam, mint a Dallas" (ahogy a férjem szokta mondani), kicsit időszűkébe kerültem, és valahogy nem volt kedvem hagyományos koszorú alapot használni az adventi koszorúhoz.

Így több variáció és a lakás feltúrása után, egy egyszerű kb. 2 cm magas 20x20 cm-es doboznál maradtam. Ebbe faragtam bele egy darab hungarocellt, amit amúgy kidobtam volna, és erre tűztem fel a tuja ágakat. Ezen kívül a gyertyák voltak rögzítve az alaphoz, a többi díszt most csak úgy rápakoltam. Nem estek le, mivel az alap sík felület volt.

Igazából az asztalon annyira jól mutatott ez az "összedobott" koszorú, hogy magát az alapot elraktam, hátha máskor is felhasználnám.

2016. október 26., szerda

Horgolt Kockásfülü nyúl

Fannikámnak készült el nemrégiben ez a nyuszkó, sokunk gyerekkori kedvence. És végre ezt a figurát várta és szeretgeti. Persze nem állandóan, hiszen főként cica imádat van nálunk.

A minta valahogy hozzám keveredett, de sajnos nem találtam az eredeti szerzőt. Több helyen változtattam rajta, így gondolkodom rajta hogy meg merjem e osztani veletek.

Amíg ezt kitalálom, fogadjátok szeretettel az én Kockásfülü nyuszimat.

8. házassági évfordulónkra készült

Idén ezzel a transzferált fatáblával és  finom csokitortával készültem a házassági évfordulónkra.
A torta receptje megeggyezik az elöző posztomban leírt recepttel, így most nem írom le mégegyszer. Egyébként nagyon finom volt.
A kép így készült: a fa vágódeszkát egy gyertával viaszoltam kissé. Főleg az éleknél, és azokon a helyeken, ahol úgy gondoltam nem lesz felirat vagy kép. Ezt azért tettem, mert így kevésbé tapad meg a festék, és könnyebb visszacsiszolni.
Ezután lefestettem fehér festékkel egy rérregben. Száradás után visszacsiszoltam. Portalanítottam, transzferáltam rá a kiválasztott képet, feliratokat. A két lepke és a szív dekupázs technilával került fel, mert sajnos még nincs színes lézernyomtatóm.
Száradás után lakkréteget kapott.
Nem tudtam hogy vajon a férjemnek tetszeni fog e, de szerencsére igen, bejött neki.

2016. október 4., kedd

Régi vágódeszkám új élete, első rész

Régi vágódeszkáim kiselejtezésre kerültek, éppen ideje volt már. Vettem helyettük másikat, ezeket pedig úgy gondoltam hogy a lakás díszeivé alakítom.

Első lépésként megkértem a férjemet hogy csiszolja át őket szalagcsiszolóval, mégiscsak használt deszkákról van szó. Ezután portalanítottam őket, és nekiláttam az első darabnak.

Sokat tanultam a készítése során, és vannak rajta hibák, de első darabnak szerintem nem lett rossz. Persze a következőn már nem követem el ugyanezeket a hibákat.

Portalanítás után a deszkát lefestettem fekete festékkel. Száradás után egy gyertya élével belehúztam néhány részébe, főként az éleken mentem át, de a mintás felének a széleibe is beledolgoztam, és a hátlapján is viaszoltam.
Ezután két rétegben lekentem fehér festékkel (akril festéket használtam).
Teljes száradás után átcsiszoltam óvatosan azokon a helyeken, ahol a gyertyával viaszoltam. Itt szépen vissza is csiszolódott a fekete rétegig.

Ezután dekupázs technikával felragasztottam a muffinokat és itt követtem el az egyik hibát. A muffinok külön-külön darabok voltak, és az átfedéseknél sajnos ez látszik is.

Száradás után lelakkoztam, a lakk száradása után transzfer technikával felvittem rá a saját tervezésű logómat (bár lehet hogy ez még nem a végleges verzió), és ezt a részt újra lakkoztam.
Ezután már csak természetes anyagú rafiával és egy fa szív gombbal díszítettem. Ezeket ragasztópisztollyal rögzítettem.

2016. szeptember 7., szerda

Mihály napi készülődés az oviban

Kislányunk novemberben kezdi az ovit, ugyanis akkor tölti be a 3. életévét.
Ugyan még nem járunk nap mint nap az óvodába, de azért a csoport életéven már részt veszünk.
Voltunk többször játszani, azután csoport avatón amit egybekötöttek a Mihály napi kézműveskedéssel.
Kedves baglyok készültek wc papír gurigából, és madárijesztők spatulából, némi anyagból és papírból. Jó móka volt, a gyerekek élvezték.

Ezen kívül a szülők otthon is készíthettek a csoportnak apróságokat.
A választásom idén két dologra esett, dekorgumiból és spatulából készítettünk napocskás könyvjelzőket (mert napocska csoportosak vagyunk), és szintén dekorgumiból, hímzőfonalból, kevéske filcből és fa pálcákból pedig sárkányokat készítettünk.

A könyvjelző ötletét az interneten találtam, a sárkány saját ötlet.
Fannimnak tetszettek, mindkettőből választott magának.

2016. szeptember 4., vasárnap

Sárgabarack lekvár - hagyományosan

Biztosan észrevettétek más, hogy szeretem a jól bevált, hagyományos recepteket. Az egyik kedvenc mondásom is az, hogy: "Az egyszerűség gyönyörködtet!"
Persze ne gondoljátok, hogy új, vagy bonyolultabb dolgokat nem próbálok ki. De a barack lekvárt úgy szeretem, ahogy anyu, a mama és szerintem a dédnagyanyám is készítette.

A megmosott, megtisztított, kimagozott barackot ledarálom húsdarálón. Persze aki darabosan szereti az ne darálja le, hanem vágja kisebb darabokra, és egy részét botmixerrel pürésítse. De mivel én leginkább süteményekbe, palacsintába használom, folyósan szeretem.

Tehát a ledarált barackot fazékba teszem, teszek hozzá kristálycukrot. Hogy mennyi cukrot? Ez a barack cukortartalmától függ, és persze ízlés dolga is.
Felteszem főni, és nem túl nagy lángon addig főzöm, amíg el nem éri a kívánt sűrűséget.  Nem szoktam túlságosan besűríteni, mert kenhetőnek kell maradnia. És különben is, ki szereti hogy ha úgy kell kivésni a lekvárt az üvegből?

Sterilizált üvegekbe töltöm a forró lekvárt, tartósítószert teszek mindegyik üveg tetejére.
Én mindig teszek egy kis nátrium benzoátot vagy szalicilt, mert szeretek biztosra menni. Van hogy évekig áll a kamra polcon a lekvár.

Lezárom az üvegeket, celofánnal és kupakkal is (nekem ez vált be).
Rögtön száraz dunsztba teszem, ott hagyom szépen lassan kihűlni. Utána mehet a polcra.



2016. augusztus 31., szerda

Horgolt kulcstartó

Eredetileg horgolt fülbevalóval kísérleteztem, aztán a végén ez a kulcstartó született meg. Igazán nem lehet mondani, hogy bonyolult lenne az elkészítése, kezdők is bátran bevállalhatják. A színek, a virágok száma szabadon variálható. Én most szerettem volna a magyar zászló színeiben elkészíteni.

A virág leírása a Szeretek horgolni blogról származik, nagyon jó kis blog, szívből ajánlom mindenkinek.

Pamut (Aldis) fonalból készítettem, hogy bírja a strapát.

Maga a minta ennyi:

1. sor: 5 láncszemből gyűrűt készítünk hamispálcával

2. sor: 2 láncszem sormagasításnak, 11 rövidpálca, a sort hamispálcával zárjuk a sormagasítás második láncszemébe

3. sor: (4 láncszem, a következő pálcába 2 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 4 láncszem, hamispálca a következő rövidpálcába)*6

Ezután készítettem 10 láncszemet és rögzítettem a végét, úgy hogy maradjon rajta néhány centiméter fonal.

A három virágot összefogtam, átfűztem a fagyöngyön a túllógó fonalvégeket. Belefűztem a kicsi fémkarikát (nem tudom a becsületes nevét), és visszafűztem a fagyöngybe. Piros hímző fonallal a fagyöngy alatt szorosan sokszor áttekertem és megcsomóztam. A fonalvégeket eldolgoztam és levágtam. Ezután már csak annyi volt hátra, hogy kulcskarikát fűzzek a kicsi fémkarikába.

Ennyi ennek a kulcstartónak az elkészítése.

2016. augusztus 27., szombat

Fügelekvár


Idén, először készítettem fügelekvárt. Egy ismerős idős néni szólt, hogy lehet szedni a fájáról, ha szeretnék. El kell mondjam, hogy ekkora fügefát még nem is láttam eddig. A néni azt mondja hogy kb. 30 éves a fája.
Na a lényeg az, hogy szedtem egy szatyor friss, érett gyümölcsöt. Az interneten átolvastam több receptet, és végül úgy döntöttem hogy nem cifrázom, a jól bevált módon, hagyományosan főzök belőle lekvárt.
Megmostam a gyümölcsöt. Levágtam a szára részét, mert azt olvastam, hogy a szedésnél a szárból kifolyó nedvesség allergizálhat.
Lehúztam a héját, fazékba tettem és egy botmixerrel pépesítettem. Néhány gyümölcsdarabot azért meghagytam a pürésítés során. Hozzáadtam 1 kg cukrot (nem mértem le, de nagyjából 3-4 kg lehetett a megtisztított füge) és hagytam állni egy órát.
Ezután közepes lángon főztem nagyjából egy órán át.
A lekvárt sterilizált üvegekbe szedtem. Minden üveg tetejére tettem egy pici szalicilt. Lezárom az üvegeket (én celofánt is mindig teszek a kupakok alá). Száraz dunsztban hagyom szép lassan kihűlni.
Frissen kóstoltam meg, és nagyon kellemes lett a végeredmény. Nem lett túl édes, és a füge íze nagyon jól érezhető.
Ebből a mennyiségből 12 kis üveg lekvárom lett.

2016. augusztus 23., kedd

Piskótakocka csokiöntettel, menzás kedvenc

Biztosan sokan emlékeztek erre az ételre az iskolai menzáról. Nagy kedvenc volt akkor is, és kedvenc most is. Nem készítem túl gyakran (nem mintha bonyolult lenne), de ha megsütöm, mindig sikere van. Egyáltalán nem bonyolult, én így készítem:

Sütök egy egyszerű 7 tojásos sárga piskótát a szokott módon. Vagyis 7 tojást szétválasztok, a tojások fehérjét kemény habbá verem, hozzáadom a 7 evőkanál kristálycukrot 2 vagy 3 részletben és ezzel tovább verem, míg szép fényes habot nem kapok. Ekkor hozzáadom egyesével a tojások sárgáját és közben tovább verem a habverővel. Ezután beleszitálom a 7 evőkanál lisztet és a sütőport (ezt mindenképpen átszitálom), és itt már fakanállal dolgozok. Határozott, de óvatos mozdulatokkal elkeverem. Zsírozott, lisztezett tepsibe öntöm, és előmelegített sütőben megsütöm.

Az öntet se túl bonyolult. Egy csomag csokipudinghoz adok 2 kiskanál cukrozatlan kakaóport és 4-5 evőkanál kristálycukrot. 1 liter tejjel csomómentesre keverem, és felfőzöm.

És lényegében ennyi az egész.


2016. augusztus 21., vasárnap

Retro málnaszörp

Tudom, hogy rengeteg málnaszörp recept található az interneten, most mégis megosztom a sajátomat. Ez a recept a férjem nagymamájától származik, és mindig így készítem. Igazán jó íze van, és valahogy nekem mindig a nyár és a napsütés jut róla eszembe.

Nagyon egyszerű az elkészítése. Az átmosott málnát egy szövetpelenkába szoktam tenni 1-2 evőkanál cukorral összekeverve (a cukor segít kioldani a málna levét). Összecsomózom a pelenka sarkait, és fellógatom egy vállfa segítségével. Rögtön teszek alá egy edényt, amibe folyhat a málna leve.
Én többször meg szoktam nyomkodni a pelenkán keresztül a málnát, hogy minél több lé kicsurogjon belőle.

Amikor már minden lét kipréseltem belőle, amit csak lehetett, lemérem. Ahány liter a málnalé, annyi kiló cukrot adok hozzá, és addig keverem, amíg teljesen fel nem oldódik. Ezután üvegbe töltöm, és mehet is a polcra. Ha télre teszem el, akkor teszek hozzá egy kevés nátrium benzoátot vagy szalicilt is.

Próbáljátok ki, megéri. Szódával vagy vízzel hígítva igazán frissítő és ízletes.

És ha a cukrot sokalljátok, nyugodtan készíthetitek kevesebbel is (de azért ne túl kevéssel, mert ugye a szörp nem szörp cukor nélkül).

2016. augusztus 17., szerda

Pitypangos ékszerdoboz 2 - transzfer technikával


Még egy doboz készült, szintén a diploma megszerzésének örömére. Ez a doboz kiegészíti az előzőt, és nagyon jól passzol a sógornőm által készített ékszerekhez.

Az elkészítése ugyanazokból a lépésekből áll, mint az előző doboz: vagyis festés (2-3 réteg, mert így takar szépen), repesztőlakk, megint festés, transzferálás, és lakkozás.
Ezután még a szalag felragasztása volt hátra.

Ez a doboz most jobban tetszik mint az első, de lehet hogy csak azért, mert ez most készült el.
Itt már az ékszerekkel együtt látható a doboz.

A pitypangos szett mint már írtam, a sógornőm keze munkáját dicséri. Csodálatos üveg ékszereket és üveg tárgyakat készít, többek között Tifany technikával is (ez itt a reklám helye :) ).

Az alsó képeken pedig az előző dobozt láthatjátok immár az ékszerekkel, így állt össze az ajándék.
Az egyiket a bátyámék családjától kapta az ünnepelt, a másikat tőlünk.

A meglepetés jól sikerült, bár többször is el kellett halasztani a gyerekek betegségei miatt. A végén aztán spontán dobtuk össze a bulit.

Az ünnepelt nagyon örült az ajándékoknak, de a legjobban annak, hogy a család összejött.

Ebben a dobozban a karperec, és a fülbevaló kapott helyet.

2016. augusztus 12., péntek

Pitypangos ékszertartó doboz, transzferrel



Apukám felesége nem olyan régen, egy sikeres nyelvvizsga után, kézhez kapta a diplomáját. És az az igazság, hogy ez nem kis teljesítmény, ugyanis Ő reggeltől estig dolgozik egy nagy bank központjában (szóval nagyon okos), és emellett a munkatempó mellett egy év alatt eljutott a középfokú angol nyelvvizsgára, és sikerrel vette az akadályt (ugye hogy nagyon okos).

Ennek örömére össze beszéltünk a sógornőmmel, aki csodálatos üvegékszereket készít, és megegyeztünk egy komplett szett elkészítésébe. Ez magába foglal egy fülbevalót, egy nyakláncot, egy karperecet és egy gyűrűt. Erről később fogok közzétenni egy képet. Az ékszerek fő motívuma a pitypang lett.

Ennek a szettnek készítettem el ezt az ékszerdobozt, szintén pitypang témakörrel. Készült még egy a nyakláncnak is, ezt is később fogom felrakni a blogra.

Volt itthon egy kb. 8*10 cm-es ékszerdoboz, ezt alakítottam át az elképzeléseim szerint.




Itt láthatjátok a doboz eredeti színét. Ez pont az alja, erre kentem zöld akril festékből 3 réteget is, mire teljesen takart. Itt még nincs kész. (A gyógyszeres doboz azért látszik a háttérben, mert arra tettem fejjel lefelé száradni a doboz alját.)






A tetejét szintén 3 rétegben festettem sárga akrillal, teljes száradás után a legtetejét lekentem repesztőlakkal. Miután ez is megszáradt, lekentem fehér akril festékkel.
Erre a rétegre került a pitypang, transzfer technikával, ezután pedig az egész dobozt lelakkoztam

A tetejének a szélére körben 2 cm széles szalagot ragasztottam fel. Ilyet is először csináltam, hát egy élmény volt.






Ilyen lett a végeredmény. Látom benne a hibákat, de nagyon remélem, hogy ettől függetlenül örömet fog okozni.

2016. augusztus 5., péntek

Csokitorta ismét - folytatódik a torta sorozat


Lényegében ez a csokitorta az elkészítését tekintve semmiben nem különbözik az előző csokitortáktól. Bevált recepten ritkán módosít az ember, ugye?

Itt a díszítés volt egyedi, ezért teszem fel ezt a csokitortát is a többi után.
Tehát miután a kakaós piskótalapot megtöltöttem a csokikrémmel, nem mázat készítettem rá, hanem csokiforgácsot készítettem. ezt késsel csináltam, és emlékszem, hogy aggódtam, mert nagyon meleg nap volt, amikor készült. Így kicsit sietnem kellett, a csokiforgácsok ugyanis hamar olvadnak (főleg a kéz melegétől egy kánikulai napon).
A körben látható csokiháromszögeknek nem teljesen így kellene kinézniük, de ugyebár én nem vagyok cukrász, és első próbálkozásnak nem lett rossz szerintem. Ehhez olvasztottam csokit, és egy tiszta irodai "bugyira", amibe előzőleg tettem egy papírt az előrajzolt háromszögekkel, szépen egy kivágott sarkú zacskóbol felrajzoltam őket. Többet csináltam mint amennyi kellett, és ez jó is volt, mert menet közben néhány darab eltörött.
Miután felrajzoltam őket, beraktam a hűtőbe, hogy megszilárduljon. Körben feldíszítettem vele a tortát, a tetejére és az oldalára csokiforgács került- Ezen kívül már csak egy tábla és gyertya került rá.
A szokásos ízélmény új külsővel, nem volt rossz!

2016. július 29., péntek

Piskóta készítése

Nem olyan régen írtam az egyik tortás posztot, és közben elgondolkodtam rajta, hogy mivel a piskóta és a krém receptet nem írom le mindegyiknél, nem ártana egy külön posztban felfrissíteni az elkészítését. Ez tehát legyen a piskótáé.
Jó ideje így készítem már a piskótákat, ez egy könnyű piskótát eredményez minden esetben.

Hozzávalók: 6 tojás, 6 púpos ek. liszt (lehet a fele sima, a fele rétesliszt), 6 púpos ek. cukor, sütőpor

Elkészítése:
A sütőt mindjárt az elején be lehet kapcsolni, had melegedjen. Ennek a piskótának ugyanis nagyon gyors az összeállítása. És a tepsit is zsirozzuk, lisztezzük ki. A tojásokat szétválasztjuk, és a fehérjékből egy csipet sóval kemény habot verünk. Kanalanként hozzáadjuk a cukrot és tovább verjük vele, amíg fényes és kemény habot nem kapunk. Ezután egyesével hozzáadjuk a tojássárgákat és ezzel is tovább verjük, míg teljesen el nem keverednek a fehérjében.
Ezután szintén kanalanként adjuk hozzá a sütőporral elkevert lisztet, de ezt már fakanállal dolgozzuk bele a tésztába. Határozott, de egyirányú mozdulatokkal dolgozzunk, így nem fog túlságosan összetörni a tojáshab.
Ezután a tepsibe terítjük egyenletesen a masszát és tűpróbáig sütjük. Amikor megsült, egy éles késsel rögtön válasszuk el körben a sütőforma szélétől, így nem fog összeesni túlságosan a tészta.
Én a tepsiben szoktam hagyni kihűlni.

Nos ez volt a sárga piskóta receptje. A kakaós ettől annyiban tér el, hogy a 6 ek. liszt helyett 5 ek. kerül bele és 2 ek. cukrozatlan kakaópor.

A lisztet és a kakaóport mindenképpen érdemes beleszitálni, és nem csak úgy beledobálni kanállal, így elkerülhetőek a nem túl finom és esztétikus csomók kialakulása.

Ennyit a piskótáról, próbáljátok ki ezt a receptet is nyugodtan. Nem fogjátok megbánni!

2016. július 22., péntek

Spenótos leveles sós sütemény

Valamikor régen amikor vásárolni mentünk, az egyik hipermarket péksüteményei között mindig találtunk spenótos süteményt. Persze elsőre idegenkedtünk tőle, de mint kiderült nagyon finom. Már jó ideje nem láttam a polcon ezt a fajta pékárút, de mivel itthon is könnyen elkészíthető, ez igazán nem okoz gondot.

Én így készítem:
Úgy 10 dkg spenót pürét megízesítünk sóval, borssal, fokhagymakrémmel (ízlés kérdése hogy melyikből mennyit teszünk).
Egy csomag leveles tésztát vékonyra kinyújtunk, megkenjük a spenóttal, csíkokra vágjuk és a képen látható módon megcsavarjuk a csíkokat.
Tepsibe tesszük (én zsírpapírral ki szoktam bélelni a tepsit), megkenjük egy felvert tojással és megszórjuk szezámmaggal. Előmelegített sütőben megsütjük.

Ha szeretitek ezt az ízvilágot, bátran vágjatok bele, kerti partik, meccsnéző bulik sztárja lehet.
Jó étvágyat hozzá!

2016. július 15., péntek

Baileys házilag


Ha szeretitek a Baileys-t, de sajnáljátok rá kiadni a több ezer forintot, amibe kerül, érdemes belevágni, és házilag elkészíteni. Az interneten rengeteg recept fellelhető, én most a sajátomat osztom meg veletek. Minden évben karácsony környékén biztosan elkészítem, idén most készült az elmúlt időszakban is. Nagyon egyszerű recept, de nagyon finom.

Hozzávalók: 4 dl tejszín, 4 ek. kristálycukor, 4 ek. capuccino por (én klasszikus ízűt szoktam venni), 2 dl alkohol (általában rumot használok, de bármilyen más alkohol is jó: whisky, pálinka stb. viszont ez az ízt és az erősséget befolyásolja)

Elkészítése:
A cukrot és a capuccino port összekeverjük egy nem túl nagy lábosban, és a tejszín egy részével csomómentesre keverjük. Hozzáadjuk a többi tejszínt is, és folyamatos keverés mellett felforraljuk. Hagyjuk kihűlni, közben többször megkeverjük, hogy ne bőrösödjön be a teteje.
Amikor kihűlt, hozzáadjuk az alkoholt (ha nem várjuk meg hogy kihűljön, a tejszín kicsapódhat), üvegbe töltjük, és 24 órára a hűtőbe tesszük. Minél tovább áll, annál jobban összeérik az íze.
Időnként rázzuk fel, forgassuk meg az üveget.

2016. július 8., péntek

Kapros-túrós lepény


Megint eljött az ideje, hogy a kertben előbújó kaprot hasznosítsuk a konyhánkban. Ennek az egyik legjobb módja a kapros-túrós lepény. Én ezt a receptet használom már évek óta, és nagyon finom. Persze készülhet több túróval, több vagy esetleg kevesebb kaporral, ez már csak ízlés dolga. A receptem így szól:

Hozzávalók a tésztához: 25 dkg liszt, 3 dkg cukor, 1 tojás, 5 dkg zsír vagy vaj, kb. 2 dl tej, só, 2 dkg élesztő
Hozzávalók a töltelékhez: 50 dkg túró, 3 ek cukor, 2 tojás, 1 ek. búzadara, 1 ek. apróra vágott kapor
És még a tetejére: 2,5 dl tejföl, 1 ek. cukor, 1 tojássárgája

Elkészítése:
Az élesztőt kevés langyos tejben, cukorral felfuttatjuk, és a többi anyag hozzáadásával nem túl kemény tésztát gyúrunk. Langyos helyen kétszeresére kelesztjük, ujjnyi vastag tésztát nyújtunk és zsírozott, lisztezett tepsibe tesszük. Amíg a tészta a tepsiben kel, elkészítjük a tölteléket. A túrót áttörjük, elkeverjük a cukorral, a tojássárgákkal, a darával, kaporral és a tojások felvert habjával. A tölteléket a tésztára terítjük, lassan sütjük.  Mielőtt kivesszük a sütőből, megkenjük a tejfölből, cukorból és tojássárgából álló keverékkel. Ez után még kb. 10 percig sütjük.
Ez az egyik kedvenc nyári süteményem.
Jó étvágyat hozzá!

2016. július 1., péntek

Babaköszöntő torta

Ez a torta a barátnőmnek és a kislányának készült, az első látogatásunk alkalmával vittük ajándékba. Babaköszöntő torta.
A marcipán kivételével (amiből sajnos nem kaptam rózsaszín ruhásat) teljes egészébe, saját kivitelezés.

Sima sárga piskótát sütöttem tortaformában, és ezt töltöttem meg puncsos krémmel.

Krém: 1 margarint alaposan kikevertem kb. 20 dkg porcukorral, (tényleg alaposan ki kell dolgozni) ehhez tettem egy kevés puncs aromát.
Egy csomag puncs pudingot felfőztem 3 dl tejben, és gyakori kevergetés mellett kihűtöttem. Ezután a két részt jól összedolgoztam. Ha nem találjátok elég pirosnak, esetleg egy kevés piros ételfestékkel tudtok rajta segíteni.

A piskóta karikát megtöltöttem a krém felével, a másik feléből jutott egy vékonyabb réteg a torta tetejére, egy kicsit vastagabb rétegben az oldalára is. Ezután a maradék krémet habzsákba tettem, és csillag csővel a torta szélét, valamint a marcipán körül körben feldíszítettem.
Egy tábla fehér csokit gőz fölött felolvasztottam, és miután langyosra hűlt, elterítettem a torta tetején.
A végén még egy kis Dr. Oetker-es szórócukorral feldíszítettem.
Ennyi az egész, szerintem aranyos kiscsajos torta lett, és amellett finom is volt.

2016. június 29., szerda

Emlékezés

Sajnos nagy kedvencem, a világ egyik legnagyobb sztárja, Bud Spencer, 86 éves korában elhunyt.
A lelkem azóta is sajog.
Nyugodj békében, Bud!

2016. június 27., hétfő

Esküvői tortáink

Többször gondoltam már rá, hogy készítek egy bejegyzés sorozatot a tortáimról is. Bár néhány már így is felkerült a blogra, van még elég sok, amik az idő folyamán készült, de valahogy nem kerültek fel ide.
Ennek ellenére, vagy éppen ezért, ez a bejegyzés nem a saját tortáimat mutatja be. Mindhárom az esküvőnkre készült, de szeretném Veletek megosztani őket.



Ezt a tortát az Édesanyám sütötte nekünk ajándékba, meglepetésként. Csokis piskóta vanília krémmel. Nem tudom hogy mennyire látszik a képen, e az oldalát kosát mintával díszítette. Nagyon finom volt!





Ezt a tortát, ami egyébként szintén vanília krémmel, de fehér piskótával készült, a férjem anyukája süttette helyben, nem tudom pontosan hogy kivel. A tortán lévő pár érdekessége az, hogy porcelánból készült.
Emlék marad örökre!





És ez a torta volt a hivatalos tortánk, egy kedves cukrászhölgynél rendeltük meg. Csokitorta, ami egyébként az egyik kedvencem, fehér marcipánnal bevonva, és nagyon szépen megdíszítve.
Ez a torta is nagyon finom volt!




A következő torta már saját készítésű lesz,

2016. június 22., szerda

Horgolt tyúk


Eredetileg húsvétra szerettem volna elkészíteni ezt a tyúkot, de aztán úgy alakult, hogy hosszabb időre félre tettem.
Csak nem olyan régen álltam neki újra, mert új projektekbe akartam kezdeni, és nem szeretem ha sok darab hever befejezetlenül.

A minta Kamlin mintája, de érdekes módon amikor a bejegyzést írtam, ezt a mintát nem találtam meg a shopjában, azért a Ravelry-s shopjának a linkjét ide teszem, hátha később megtalálható lesz ez a minta is (most csak a hosszú lábú változatot találtam meg).

Nekem tetszik a végeredmény. Akril fonalból készült 3 mm-es horgolótűvel. Nagyjából 30 cm lett a talpától a tarajáig.
Jövőre már a húsvéti lakásdíszek között fog díszelegni.

2016. június 19., vasárnap

Mi Velencénk Fesztivál

Ma délelőtt elmentünk a tőlünk kb. 15 km-re lévő eseményre. Kimondottan az Alma együttes miatt mentünk, barátokkal, ugyanis nekik is és nekünk is kicsi gyerekeink vannak.
Maga a fesztivál területe nekünk nagyon tetszett, a kislányaink kipróbálták a tehén fejést (a Riska tej jóvoltából), színeztek egy keveset, és utána elkezdődött a műsor.
A műsorvezető Rákóczi Feri volt (remélem jól írtam a nevét), aki élőben nagyon szimpatikus volt. Vicces és gyerekbarát.
Az Alma együttes szenzációs volt mint mindig, élőben nyomták és elég hosszú is volt a műsoruk.
A kiscsajom felült egy körhintára, evett egy hot-dogot, és már kezdődött is Besenyei Péter műrepülő műsora.
Mint mindig (már többször volt szerencsém látni), lebilincselő volt, még a 2,5 éves kislányom is figyelemmel kísérte.
Szóval jó volt, úgy gondolom jövőre is elmegyünk majd.

2016. június 18., szombat

Horgolt cica, Rozarrka mintája alapján

 Szóval, az úgy történt, hogy a kislányom még mindig (és úgy tűnik menthetetlenül) odavan a cicákért. És egyik nap egyszer csak azt mondta nekem: Anya, horgolj nekem egy kék cicát! Mondanom sem kell, a boldogság rögtön beköltözött a szívembe, hogy végre (!!!) magától kér egy horgolt játékot. Ugyanis amiket eddig készítettem neki, azok mind a polcon hevernek, talán egyedül a narancs színű cica amivel időnként játszik.
Kiválasztotta a fonalat, és kiválasztotta a mintát is (ilyen még nem volt). Úgy döntöttem, hogy ezt a cicát megpróbálom nagyon gyorsan összehozni, had örüljön neki. Menet közben többször kérdezte hogy mikor lesz kész, és bennem is nőtt az izgalom, hogy most akkor tényleg játszani fog e a cicával.

Elkészültem rekord idő alatt, és amint kész lett, el is kobozta tőlem, ölelgette, szeretgette, barátkozott a kék cica a kedvenc nyávogós plüss cicájával is, nagyon boldog voltam.

Aztán pár nap múlva már nem játszott vele, és nemrégiben azt mondta a mamának, hogy túl nagy a cica, Ő kisebbet szeretne. Hát kész voltam tőle. Most úgy érzem, hogy nem is kéne annyira erőltetni ezeket a horgolt játékokat Neki! Csak hát végül is azért tanultam meg horgolni, hogy játékokat készíthessek a kislányomnak.

Maga a minta nagyon jó volt, élmény volt horgolni. Ez volt az első olyan darabom, aminek a négy lábát egybe kellett horgolni, és abból alakult ki a test is. Így viszonylag kevés varrni való volt rajta.

A minta Rozarrka mintája, és itt találjátok meg. Annak aki elkészíti, jó szórakozást kívánok hozzá!

2016. június 14., kedd

Óvodás ballagásra - transzferált fakanalak

Idén ballagott az oviból egy kedves ismerősöm nagyobbik leánykája. Egy beszélgetés során szóba kerültek a ballagási ajándékötletek, és előtérbe kerültek ezek a fakanalak is. Valamelyik (bár lehet hogy több helyen is) webáruházban lehet ilyeneket rendelni, és én felajánlottam hogy elkészítem a csoportjuknak nagyon szívesen.  Az én kiscsajom is ebbe az oviba fog járni ősztől, gondoltam, hogy kicsit besegítek (lássuk be, az oviknak minden segítség jól jön).

A fakanalakat az ismerősöm szerezte be egy gyártótól, én pedig transzfer technikával felvittem a gyerekek ovis jeleit. Ezeket a jeleket az oviból kaptam, gondolom ott ezeket használják. A mintákat transfer solutionnal vittem át, és utána egy réteg lakkal fixáltam. Lényegében mást nem is kellett velük tennem. Remélem az alma csoport végzősei örültek neki.




2016. június 10., péntek

Kis meglepi

Írtam már egy előző posztomban, hogy engem is megfertőzött a felnőtt színezők világa. Időnként rám tőr a vágy, muszáj egy kicsit színezgetni.
Nem viszem túlzásba, sima sünis színes ceruzáim vannak, nekem egyenlőre ezek is megfelelnek.


Tudom, hogy számtalan lehetőség van, a tűfilcektől a profiknak való ceruzákon át az ecsetfilcekig, de úgy érzem, hogy a többi hobbim mellett erre már nem akarok túlzottan sokat költeni.
És azt gondolom, hogy a színezés élménye így is megmarad.

A meglepi ez a színező könyv, amit apró figyelmességként kaptam a férjemtől. Ez akciósan 1000 ft körül volt, tehát nem túl drága, de a képek tetszettek benne. És ez életem első saját felnőtt színezője.

Stílusosan a beköszönő oldalt színeztem ki elsőnek, és bár a fénykép nem adja teljesen vissza a színeket (vaku nélkül fotóztam, mert különben befénylett volna), azért talán valamennyire látjátok a színkavalkádot.

Megint csak azt tudom mondani, hogy próbáljátok ki, ha van kedvetek. Szerintem aki gyerekkorában szeretett színezni, az biztosan most is rákapna az "ízére".

                                                       Igazi színterápia.

2016. június 5., vasárnap

Kerti tó - egy kis nosztalgia

 Néhány évvel ezelőtt ez a kis tó a kertünk dísze volt, ketten építettük a férjemmel, és 1-2 év alatt nagyon szép lett a növényzettel, a benne élő halakkal és a körülötte lévő virágágyásokkal.

Amikor úgy döntöttünk, hogy babát vállalunk, akkor tudtuk, hogy ezt a kis tavat mindenképpen meg fogjuk szüntetni, lévén hogy az udvarunk viszonylag kicsi, és mert túl nagy és fölösleges veszélyforrásnak tartottuk.
És aztán eljött az idő, a tavacska megszűnt létezni, az élővilága másnál kapott helyet.


Mostanság hinta, csúszda és fű van a helyén és ez még egy ideig így is marad,

Nem kizárt, hogy néhány év múlva, ha a kislányunk kinövi a kerti játékokat, lesz megint kis tavunk, de addig is marad a nosztalgia.