Eredetileg horgolt fülbevalóval kísérleteztem, aztán a végén ez a kulcstartó született meg. Igazán nem lehet mondani, hogy bonyolult lenne az elkészítése, kezdők is bátran bevállalhatják. A színek, a virágok száma szabadon variálható. Én most szerettem volna a magyar zászló színeiben elkészíteni.
A virág leírása a Szeretek horgolni blogról származik, nagyon jó kis blog, szívből ajánlom mindenkinek.
Pamut (Aldis) fonalból készítettem, hogy bírja a strapát.
Maga a minta ennyi:
1. sor: 5 láncszemből gyűrűt készítünk hamispálcával
2. sor: 2 láncszem sormagasításnak, 11 rövidpálca, a sort hamispálcával zárjuk a sormagasítás második láncszemébe
3. sor: (4 láncszem, a következő pálcába 2 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 4 láncszem, hamispálca a következő rövidpálcába)*6
Ezután készítettem 10 láncszemet és rögzítettem a végét, úgy hogy maradjon rajta néhány centiméter fonal.
A három virágot összefogtam, átfűztem a fagyöngyön a túllógó fonalvégeket. Belefűztem a kicsi fémkarikát (nem tudom a becsületes nevét), és visszafűztem a fagyöngybe. Piros hímző fonallal a fagyöngy alatt szorosan sokszor áttekertem és megcsomóztam. A fonalvégeket eldolgoztam és levágtam. Ezután már csak annyi volt hátra, hogy kulcskarikát fűzzek a kicsi fémkarikába.
Ennyi ennek a kulcstartónak az elkészítése.
2016. augusztus 31., szerda
2016. augusztus 27., szombat
Fügelekvár
Idén, először készítettem fügelekvárt. Egy ismerős idős néni szólt, hogy lehet szedni a fájáról, ha szeretnék. El kell mondjam, hogy ekkora fügefát még nem is láttam eddig. A néni azt mondja hogy kb. 30 éves a fája.
Na a lényeg az, hogy szedtem egy szatyor friss, érett gyümölcsöt. Az interneten átolvastam több receptet, és végül úgy döntöttem hogy nem cifrázom, a jól bevált módon, hagyományosan főzök belőle lekvárt.
Megmostam a gyümölcsöt. Levágtam a szára részét, mert azt olvastam, hogy a szedésnél a szárból kifolyó nedvesség allergizálhat.
Lehúztam a héját, fazékba tettem és egy botmixerrel pépesítettem. Néhány gyümölcsdarabot azért meghagytam a pürésítés során. Hozzáadtam 1 kg cukrot (nem mértem le, de nagyjából 3-4 kg lehetett a megtisztított füge) és hagytam állni egy órát.
Ezután közepes lángon főztem nagyjából egy órán át.
A lekvárt sterilizált üvegekbe szedtem. Minden üveg tetejére tettem egy pici szalicilt. Lezárom az üvegeket (én celofánt is mindig teszek a kupakok alá). Száraz dunsztban hagyom szép lassan kihűlni.
Frissen kóstoltam meg, és nagyon kellemes lett a végeredmény. Nem lett túl édes, és a füge íze nagyon jól érezhető.
Ebből a mennyiségből 12 kis üveg lekvárom lett.
2016. augusztus 23., kedd
Piskótakocka csokiöntettel, menzás kedvenc
Biztosan sokan emlékeztek erre az ételre az iskolai menzáról. Nagy kedvenc volt akkor is, és kedvenc most is. Nem készítem túl gyakran (nem mintha bonyolult lenne), de ha megsütöm, mindig sikere van. Egyáltalán nem bonyolult, én így készítem:
Sütök egy egyszerű 7 tojásos sárga piskótát a szokott módon. Vagyis 7 tojást szétválasztok, a tojások fehérjét kemény habbá verem, hozzáadom a 7 evőkanál kristálycukrot 2 vagy 3 részletben és ezzel tovább verem, míg szép fényes habot nem kapok. Ekkor hozzáadom egyesével a tojások sárgáját és közben tovább verem a habverővel. Ezután beleszitálom a 7 evőkanál lisztet és a sütőport (ezt mindenképpen átszitálom), és itt már fakanállal dolgozok. Határozott, de óvatos mozdulatokkal elkeverem. Zsírozott, lisztezett tepsibe öntöm, és előmelegített sütőben megsütöm.
Az öntet se túl bonyolult. Egy csomag csokipudinghoz adok 2 kiskanál cukrozatlan kakaóport és 4-5 evőkanál kristálycukrot. 1 liter tejjel csomómentesre keverem, és felfőzöm.
És lényegében ennyi az egész.
2016. augusztus 21., vasárnap
Retro málnaszörp
Tudom, hogy rengeteg málnaszörp recept található az interneten, most mégis megosztom a sajátomat. Ez a recept a férjem nagymamájától származik, és mindig így készítem. Igazán jó íze van, és valahogy nekem mindig a nyár és a napsütés jut róla eszembe.
Nagyon egyszerű az elkészítése. Az átmosott málnát egy szövetpelenkába szoktam tenni 1-2 evőkanál cukorral összekeverve (a cukor segít kioldani a málna levét). Összecsomózom a pelenka sarkait, és fellógatom egy vállfa segítségével. Rögtön teszek alá egy edényt, amibe folyhat a málna leve.
Én többször meg szoktam nyomkodni a pelenkán keresztül a málnát, hogy minél több lé kicsurogjon belőle.
Amikor már minden lét kipréseltem belőle, amit csak lehetett, lemérem. Ahány liter a málnalé, annyi kiló cukrot adok hozzá, és addig keverem, amíg teljesen fel nem oldódik. Ezután üvegbe töltöm, és mehet is a polcra. Ha télre teszem el, akkor teszek hozzá egy kevés nátrium benzoátot vagy szalicilt is.
Próbáljátok ki, megéri. Szódával vagy vízzel hígítva igazán frissítő és ízletes.
És ha a cukrot sokalljátok, nyugodtan készíthetitek kevesebbel is (de azért ne túl kevéssel, mert ugye a szörp nem szörp cukor nélkül).
Nagyon egyszerű az elkészítése. Az átmosott málnát egy szövetpelenkába szoktam tenni 1-2 evőkanál cukorral összekeverve (a cukor segít kioldani a málna levét). Összecsomózom a pelenka sarkait, és fellógatom egy vállfa segítségével. Rögtön teszek alá egy edényt, amibe folyhat a málna leve.
Én többször meg szoktam nyomkodni a pelenkán keresztül a málnát, hogy minél több lé kicsurogjon belőle.
Amikor már minden lét kipréseltem belőle, amit csak lehetett, lemérem. Ahány liter a málnalé, annyi kiló cukrot adok hozzá, és addig keverem, amíg teljesen fel nem oldódik. Ezután üvegbe töltöm, és mehet is a polcra. Ha télre teszem el, akkor teszek hozzá egy kevés nátrium benzoátot vagy szalicilt is.
Próbáljátok ki, megéri. Szódával vagy vízzel hígítva igazán frissítő és ízletes.
És ha a cukrot sokalljátok, nyugodtan készíthetitek kevesebbel is (de azért ne túl kevéssel, mert ugye a szörp nem szörp cukor nélkül).
2016. augusztus 17., szerda
Pitypangos ékszerdoboz 2 - transzfer technikával
Az elkészítése ugyanazokból a lépésekből áll, mint az előző doboz: vagyis festés (2-3 réteg, mert így takar szépen), repesztőlakk, megint festés, transzferálás, és lakkozás.
Ezután még a szalag felragasztása volt hátra.
Ez a doboz most jobban tetszik mint az első, de lehet hogy csak azért, mert ez most készült el.
Itt már az ékszerekkel együtt látható a doboz.
A pitypangos szett mint már írtam, a sógornőm keze munkáját dicséri. Csodálatos üveg ékszereket és üveg tárgyakat készít, többek között Tifany technikával is (ez itt a reklám helye :) ).
Az alsó képeken pedig az előző dobozt láthatjátok immár az ékszerekkel, így állt össze az ajándék.
Az egyiket a bátyámék családjától kapta az ünnepelt, a másikat tőlünk.
A meglepetés jól sikerült, bár többször is el kellett halasztani a gyerekek betegségei miatt. A végén aztán spontán dobtuk össze a bulit.
Az ünnepelt nagyon örült az ajándékoknak, de a legjobban annak, hogy a család összejött.
Ebben a dobozban a karperec, és a fülbevaló kapott helyet.
2016. augusztus 12., péntek
Pitypangos ékszertartó doboz, transzferrel
Ennek örömére össze beszéltünk a sógornőmmel, aki csodálatos üvegékszereket készít, és megegyeztünk egy komplett szett elkészítésébe. Ez magába foglal egy fülbevalót, egy nyakláncot, egy karperecet és egy gyűrűt. Erről később fogok közzétenni egy képet. Az ékszerek fő motívuma a pitypang lett.
Ennek a szettnek készítettem el ezt az ékszerdobozt, szintén pitypang témakörrel. Készült még egy a nyakláncnak is, ezt is később fogom felrakni a blogra.
Volt itthon egy kb. 8*10 cm-es ékszerdoboz, ezt alakítottam át az elképzeléseim szerint.
Itt láthatjátok a doboz eredeti színét. Ez pont az alja, erre kentem zöld akril festékből 3 réteget is, mire teljesen takart. Itt még nincs kész. (A gyógyszeres doboz azért látszik a háttérben, mert arra tettem fejjel lefelé száradni a doboz alját.)
A tetejét szintén 3 rétegben festettem sárga akrillal, teljes száradás után a legtetejét lekentem repesztőlakkal. Miután ez is megszáradt, lekentem fehér akril festékkel.
Erre a rétegre került a pitypang, transzfer technikával, ezután pedig az egész dobozt lelakkoztam
A tetejének a szélére körben 2 cm széles szalagot ragasztottam fel. Ilyet is először csináltam, hát egy élmény volt.
Ilyen lett a végeredmény. Látom benne a hibákat, de nagyon remélem, hogy ettől függetlenül örömet fog okozni.
2016. augusztus 5., péntek
Csokitorta ismét - folytatódik a torta sorozat
Lényegében ez a csokitorta az elkészítését tekintve semmiben nem különbözik az előző csokitortáktól. Bevált recepten ritkán módosít az ember, ugye?
Itt a díszítés volt egyedi, ezért teszem fel ezt a csokitortát is a többi után.
Tehát miután a kakaós piskótalapot megtöltöttem a csokikrémmel, nem mázat készítettem rá, hanem csokiforgácsot készítettem. ezt késsel csináltam, és emlékszem, hogy aggódtam, mert nagyon meleg nap volt, amikor készült. Így kicsit sietnem kellett, a csokiforgácsok ugyanis hamar olvadnak (főleg a kéz melegétől egy kánikulai napon).
A körben látható csokiháromszögeknek nem teljesen így kellene kinézniük, de ugyebár én nem vagyok cukrász, és első próbálkozásnak nem lett rossz szerintem. Ehhez olvasztottam csokit, és egy tiszta irodai "bugyira", amibe előzőleg tettem egy papírt az előrajzolt háromszögekkel, szépen egy kivágott sarkú zacskóbol felrajzoltam őket. Többet csináltam mint amennyi kellett, és ez jó is volt, mert menet közben néhány darab eltörött.
Miután felrajzoltam őket, beraktam a hűtőbe, hogy megszilárduljon. Körben feldíszítettem vele a tortát, a tetejére és az oldalára csokiforgács került- Ezen kívül már csak egy tábla és gyertya került rá.
A szokásos ízélmény új külsővel, nem volt rossz!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)