2013. július 11., csütörtök
Egy bejegyzés a tésztafőzésről
Nos néhány egyszerű szabály:
A száraztészták csomagolásán általában fel van tüntetve, hogy mennyi az általunk választott tészta főzési ideje. Ennek ellenére nem árt megkóstolni 1-2 perccel előbb, így megelőzhető a túlfőzés, amitől a tészta ragacsos, nyúlós, élvezhetetlen lesz. Én nem szoktam nézni az időt, mindig magát a tésztát figyelem főzés közben, hiszen látszik rajta, hogy körülbelül mikor jó, ilyenkor jöhet a kóstolás.
A tészta főzésekor nagyon fontos alapszabály, hogy bőséges vízben főzzük a tésztát. Ez egy 500 g-os száraztésztánál legalább 5 liter vizet jelent. Ha kevés vízben főzzük a tésztánkat, akkor a tészta szintén nyúlós, ragadós lesz.
A tészta főzővizébe tegyünk sót, mert különben ízetlen lesz a tésztánk, és kevés olajat is, ami segít megakadályozni a tészta összeragadását. Az összeragadás ellen fontos az is, hogy a tésztát többször keverjük meg főzés közben, (rögtön a vízbe öntés után is ajánlott megkeverni) ha ezt nem tesszük meg, akkor a tészta összeállhat, összefőhet.
Néhány éve nálunk is "divatos" lett az al dente (olaszos) főzési mód, ami nagyjából annyit tesz, hogy a tésztát nem főzzük meg teljesen, "harapni való marad" és semmi képen nem mossuk le főzés után hideg vízzel, hanem csak leszűrjük és már mehet is rá, amit rá szánunk tenni. Sőt, az sem baj, ha a főzővízből marad rajta egy kevés, mert ettől bársonyosabb lesz a mártás vagy szósz.
Én ezzel szemben "magyarosan" szeretem a tésztát, vagyis úgy főzőm, ahogy édesanyám és nagyanyám is főzi, (és még biztosan rengeteg más család is kis hazánkban).
Ez nagyjából a következőkből áll:
- bőséges vizet teszek fel főni, sóval és egy löttyintésnyi olajjal (a sótól kicsit nehezebben forr fel a víz, de én így szoktam meg gyerekkorom óta, nyugodtan ráér akkor beletenni a z ember, amikor forr a víz)
- amikor felforrt a víz, akkor beleteszem a tésztát és rögtön alaposan átkeverem (egy jó tanács: a forrásban lévő vízbe ne borítsuk hirtelen bele a tésztát, mert a víz könnyen kifut, ami bosszantó és baleset veszélyes is, hanem először egy keveset tegyünk a vízbe, keverjük át, és mehet bele a többi is)
- a főzési idő néhány perc, ez alatt az idő alatt többször át szoktam keverni a tésztát
- amikor a tészta készre főtt, akkor leszűröm és bizony lemosom hideg vízzel (nem kell túl sokáig mosni)
- lecsöpögtetem és kész a tészta
Lényegében az hogy a tésztát al dente vagy hagyományos módon főzzük, csak és kizárólag ízlés dolga.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése