2013. július 11., csütörtök
Hamburger
Hozzávalók:
- 1 kg hús (fele sertés, fele marha)((csináltam már csak disznóból is, és úgy is nagyon finom volt))
- só, bors, őrölt kömény
- vöröshagyma, fokhagyma
- mustár, worcester szósz
Elkészítés:
A hozzávalókat alaposan összedolgozzuk, a fűszerek mennyisége ízlés dolga, és a felsoroltakon kívül mást is lehet beletenni, de a köménnyel csínján bánjunk. Itt fűszernek számít a mustár és a worcester szósz is, néhány evőkanállal tegyünk hozzá, szintén ízlés szerint.
Ebből a mennyiségből 8 db elég nagy húspogácsa jön ki.
A húsból golyókat formázunk, kicsit kilapítjuk a tenyerünkkel és kevés zsiradékon átsütjük, figyelve arra, hogy a közepe is átsüljön (ezért ne túl nagy lángon süssük).
A zsemléket átmelegítjük, és már mehet is bele a húspogácsa, a zöldségek, ízesítők és a sajt.
Pizza házilag
Tészta hozzávalói:
- 1/2 kg liszt
- 3 ek. étolaj
- 1 mk. só
- 5 dkg élesztő
- 1 mk. gyömbér
- tej
Súgó hozzávalói:
- 5 dkg vöröshagyma
- 0,5 dl olaj
- 2-3 cikk zúzott fokhagyma
- 1 kis doboz sűrített paradicsom
- só, őrölt bors, gyömbér cukor
Tészta elkészítése:
Tálba tesszük a lisztet, a közepébe öntjük az olajat, a tejben kevés cukorral felfuttatott élesztőt, sót, gyömbért, és annyi tejet, hogy jól gyúrható tésztát kapjunk. Simára kidolgozzuk, letakarjuk tiszta konyharuhával és 1/2-1 órát hagyjuk langyos helyen kelni.
Amikor a tészta megkelt, kettőbe vágjuk, kinyújtjuk (nekem ebből 2 db kb. 30-35 cm-es pizza szokott kijönni).
A kinyújtott pizzatésztát tepsibe fektetjük, megkenjük a mártás (súgó)
felével, megpakoljuk a feltéttel, megszórjuk sajttal, és előmelegített sütőben néhány perc alatt készre sütjük. Hogy mikor készül el, azt elárulja a sajt és a tészta állapota. Általában mire a sajt megolvad és aranybarna lesz, addigra a tészta is átsül.
Súgó elkészítése:
Az apróra vágott hagymát az olajban megpároljuk,hozzáadjuk a paradicsomot, sót, fekete őrölt borsot, gyömbért. Lepirítjuk, felöntjük kevés vízzel, kiforraljuk. Ha savanyúnak érezzük, kevés cukrot adunk hozzá.
Rizs főzése
Hát igen. A rizst nagyon könnyű elrontani, vagy kemény marad, vagy összeragad és szétfő, hát nézzük mire nem árt figyelni:
- rengeteg fajtájú rizs létezik, nálunk leginkább az A, B és barna rizs a legelterjedtebb.
- az általunk választott rizst megmossuk és nem túl sok zsiradékon átpirítjuk (míg kifehéredik a rizs)
- felöntjük kétszeres mennyiségű meleg vízzel (1 bögre rizshez 2 bögre víz). A víz egy részét akár húsleves alaplével is lehet helyettesíteni
- beletesszük a fűszereket, ami ízlés szerint változhat, de a só sohasem hiányozhat. Ezen kívül lehet beletenni borsot, sáfrányt, apróra vágott petrezselymet stb. (én ilyenkor teszem hozzá a répát, zöldborsót, kukoricát, gombát, mikor mit).
- levesszük kis lángra, és fedővel letakarjuk
- több fórumon azt írják, hogy a rizst nem szabad kevergetni főzés közben, én néha át szoktam keverni, és még ebből sosem volt problémám
- amikor a rizs beszívta, elfőtte a levét, elzárjuk alatta a gázt és fedő alatt hagyjuk még pihenni néhány percig (ilyenkor még puhul)
- ez után tálalhatjuk is
És néhány hiba:
- Nem puhult meg a rizs rendesen: Túl kevés volt alatta a víz. Nem gond, öntsünk alá még egy kis forrásban levő vizet, forgassuk át, tegyük vissza a fedőt és hagyjuk pihenni.
- Szétfőtt a rizs: Túl sok volt a víz.
- A rizs külseje szétmállik, a belseje viszont kemény, és elfogyott alóla a víz: Túl sokáig forraltuk, miután ráöntöttük a vizet.
Egy bejegyzés a tésztafőzésről
Nos néhány egyszerű szabály:
A száraztészták csomagolásán általában fel van tüntetve, hogy mennyi az általunk választott tészta főzési ideje. Ennek ellenére nem árt megkóstolni 1-2 perccel előbb, így megelőzhető a túlfőzés, amitől a tészta ragacsos, nyúlós, élvezhetetlen lesz. Én nem szoktam nézni az időt, mindig magát a tésztát figyelem főzés közben, hiszen látszik rajta, hogy körülbelül mikor jó, ilyenkor jöhet a kóstolás.
A tészta főzésekor nagyon fontos alapszabály, hogy bőséges vízben főzzük a tésztát. Ez egy 500 g-os száraztésztánál legalább 5 liter vizet jelent. Ha kevés vízben főzzük a tésztánkat, akkor a tészta szintén nyúlós, ragadós lesz.
A tészta főzővizébe tegyünk sót, mert különben ízetlen lesz a tésztánk, és kevés olajat is, ami segít megakadályozni a tészta összeragadását. Az összeragadás ellen fontos az is, hogy a tésztát többször keverjük meg főzés közben, (rögtön a vízbe öntés után is ajánlott megkeverni) ha ezt nem tesszük meg, akkor a tészta összeállhat, összefőhet.
Néhány éve nálunk is "divatos" lett az al dente (olaszos) főzési mód, ami nagyjából annyit tesz, hogy a tésztát nem főzzük meg teljesen, "harapni való marad" és semmi képen nem mossuk le főzés után hideg vízzel, hanem csak leszűrjük és már mehet is rá, amit rá szánunk tenni. Sőt, az sem baj, ha a főzővízből marad rajta egy kevés, mert ettől bársonyosabb lesz a mártás vagy szósz.
Én ezzel szemben "magyarosan" szeretem a tésztát, vagyis úgy főzőm, ahogy édesanyám és nagyanyám is főzi, (és még biztosan rengeteg más család is kis hazánkban).
Ez nagyjából a következőkből áll:
- bőséges vizet teszek fel főni, sóval és egy löttyintésnyi olajjal (a sótól kicsit nehezebben forr fel a víz, de én így szoktam meg gyerekkorom óta, nyugodtan ráér akkor beletenni a z ember, amikor forr a víz)
- amikor felforrt a víz, akkor beleteszem a tésztát és rögtön alaposan átkeverem (egy jó tanács: a forrásban lévő vízbe ne borítsuk hirtelen bele a tésztát, mert a víz könnyen kifut, ami bosszantó és baleset veszélyes is, hanem először egy keveset tegyünk a vízbe, keverjük át, és mehet bele a többi is)
- a főzési idő néhány perc, ez alatt az idő alatt többször át szoktam keverni a tésztát
- amikor a tészta készre főtt, akkor leszűröm és bizony lemosom hideg vízzel (nem kell túl sokáig mosni)
- lecsöpögtetem és kész a tészta
Lényegében az hogy a tésztát al dente vagy hagyományos módon főzzük, csak és kizárólag ízlés dolga.
2013. május 25., szombat
Eszter-napi torta
Eszter-napi tortám |
Piskóta:
Hozzávalók:
- 6 db tojás
- 6 ek. cukor
- 5 ek. liszt (fele finom, fele rétesliszt)
- 2 ek. kakaópor
- 1 cs. sütőpor
Elkészítése:
Mindenek előtt kapcsoljuk be a sütőt és kenjük ki a sütőformát, mert a piskótatészta hamar elkészül.
A 6 tojásfehérjéből kemény habot verünk. Kanalanként hozzáadjuk a cukrot miközben tovább verjük, míg szép fényes és kemény habot kapunk. Egyesével hozzáadjuk a tojások sárgáját, ezekkel is tovább verjük. Ez után a 2 ek. kakaóport beleszitáljuk a tésztába, és fakanállal óvatosan elkeverjük. Ha ez megvan, akkor kanalanként hozzáadjuk a lisztet és a liszttel együtt a sütőport is, és ezt is eldolgozzuk fakanállal, lehetőleg gyors, határozott mozdulatokkal hogy a habot ne törjük össze. Ezután a tészta mehet a formába. Tűpróbáig sütjük. Ebben az esetben én kb. egy 20*30-as tepsiben sütöttem. Miután kihűlt a tészta. (félbe vágtam, így két lapot kaptam), egy papírból készült sablont raktam rá, és azt körbevágtam. A két lap közé töltöttem a krémet, a tetejére és az oldalára csokoládét olvasztottam ( 2 tábla: 1 ét és 1 tej, kevés olajjal vízgőz fölött megolvasztva). Ez után díszítettem.
Krém:
Hozzávalók:
- 1 cs. vaníliás pudingpor
- 4 dl tej
- 25 dkg Ráma
- 2 dkg porcukor (ízlés szerint)
- 2 cs vaníliás cukor
Elkészítés:
A pudingból és a tejből krémet főzünk és gyakori keverés mellett (azért hogy ne bőrösödjön be) kihűtjük.
Arámát habosra keverjük, majd hozzáadjuk a vaníliás és a porcukrot. Ezekkel újra alaposan kikeverjük. Ha a puding kihűlt, akkor a két krémet összekeverjük. Ez egy egyszerű pudingos vajkrém.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)